-
instruments de essai de pétrole
-
Instruments d'essai d'antigel d'huile de graissage et de graisse
-
Équipement d'essai de gazole
-
Équipement d'essai d'huile de transformateur
-
Instrument d'essai d'alimentation
-
Instruments pharmaceutiques d'essai
-
Équipement d'essai d'huile de table
-
Instruments d'analyse chimique
-
Équipement d'essai d'huile lubrifiante
-
Instrument d'essai de farine
-
Instruments d'essai de nourriture
-
Équipement d'essai de pétrole brut
-
Équipement d'essai d'huile hydraulique
-
Appareil de contrôle de point d'inflammabilité
-
Appareil de contrôle cinématique de viscosité
-
Appareil de contrôle de point de congélation
-
Appareillage de pénétration de cône
Activated Carbon Bulk Density Tester Loading 0.75 - 1ml/S Dual Control ASTM D2854
| Lieu d'origine | Le CHina |
|---|---|
| Nom de marque | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certification | GB/T7702.4 ASTM D2854 |
| Numéro de modèle | Le numéro ST-61 |
| Quantité de commande min | 1 |
| Détails d'emballage | caisse en bois |
| Délai de livraison | 7 à 15 jours ouvrables |
| Conditions de paiement | T/T |
| Capacité d'approvisionnement | 10000 ensembles/an |
| Vitesse de chargement | 00,75 à 1 ml/s (double contrôle) | Fréquence des vibrations | réglable électriquement |
|---|---|---|---|
| Affichage de fréquence | Affichage numérique à trois chiffres | poids | 2 kg |
| Pouvoir | Pour les appareils électroniques | Alimentation | Le système de freinage doit être équipé d'un système de freinage de freinage de freinage. |
| Mettre en évidence | Activated Carbon Bulk Density Tester,Dual Control Bulk Density Tester,ASTM D2854 Density Tester |
||
ST-61 Activated Carbon Bulk Density Tester
ST-61 Activated Carbon Bulk Density Tester is used to measure the packed bulk density(apparent density&Filling density) of granular activated carbon. Put sample into a reservoir funnel and adjust the frequency of a vibratory feeder, the sample is filled via a feed funnel into a graduated cylinder. Weigh the sample inside and calculate the bulk density. Meet the Standard GB/T7702.4. and meet ASTM D2854.
Adopting a split structure, each component is connected by a cross clamp, and a unique loading speed adjustment method is used to meet the loading speed requirement of 0.75-1ml/s. Method 1: Adjust the tilt angle of the vibrator; 2: Adjust the electric knob to change the vibration frequency. The filling density of carbon samples with different particle sizes can also be determined by adjusting the height of the storage funnel.
Technical parameters:
| Loading speed | 0.75-1ml/s (dual control) |
| Vibration frequency | electrically adjustable |
| Frequency display | Three digit digital display |
| Weight | 2kg |
| Power | <50W |
| Power supply | AC220V ± 10% 50Hz 2A |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Packing
1. Goods packaging: Standard wooden or cardboard boxes.
2. Internal packaging: The product is packaged with elastic pearl cotton, with hard wood boards and strong bandages fixed at the corners.
Packing list
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Storage funnel | 1 | Piece | |
| 3 | Feed funnel | 1 | Piece | In host |
| 4 | Measuring cylinder | 1 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Piece | |
| 6 | Fuse tube | 1 | Piece | 10A in the safety seat |
| 7 | Instructions | 1 | Copy | |
| 8 | Certificate warranty card | 1 | Copy |
![]()
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, comply with national quality standards, and have the manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The warranty period for the entire equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to the user's responsibility for causing equipment malfunction, we are responsible for maintenance and reasonable charges.
----Lifetime discounted supply of components for equipment, and lifelong maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.

