-
instruments de essai de pétrole
-
Instruments d'essai d'antigel d'huile de graissage et de graisse
-
Équipement d'essai de gazole
-
Équipement d'essai d'huile de transformateur
-
Instrument d'essai d'alimentation
-
Instruments pharmaceutiques d'essai
-
Équipement d'essai d'huile de table
-
Instruments d'analyse chimique
-
Équipement d'essai d'huile lubrifiante
-
Instrument d'essai de farine
-
Instruments d'essai de nourriture
-
Équipement d'essai de pétrole brut
-
Équipement d'essai d'huile hydraulique
-
Appareil de contrôle de point d'inflammabilité
-
Appareil de contrôle cinématique de viscosité
-
Appareil de contrôle de point de congélation
-
Appareillage de pénétration de cône
1.9X Edible Oil Lovibond Colorimeter Red 0.1~79.9 Lovibond Unit AOCS CC 13E-92
| Lieu d'origine | Chine |
|---|---|
| Nom de marque | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certification | AOCS CC 13E-92 |
| Numéro de modèle | ST110 |
| Quantité de commande min | 1 |
| Détails d'emballage | caisse en bois |
| Délai de livraison | 7 à 15 jours ouvrables |
| Conditions de paiement | T/T |
| Capacité d'approvisionnement | 10000 ensembles/an |
| Rouge Plage de mesure | 0,1~79,9 unité Lovibond | Valeur minimale du réseau de l'instrument | 0,1 unités de Lovibond |
|---|---|---|---|
| Grossissement de la loupe | 1.9x | réflectivité du blanc | > 80% |
| Pouvoir | 120W | Alimentation | AC220V ± 22 V 50 Hz ± 1 Hz |
| Mettre en évidence | Edible Oil Lovibond Colorimeter,Lovibond Colorimeter for oil testing,AOCS CC 13E-92 colorimeter |
||
ST110 Lovibond colorimeter
ST110 Lovibond colorimeter is a visual colorimeter, it using the international general Lovibond color degrees as the standard, can measure various liquids, colloids, solid and powder of chroma samples. Instrument has the advantages of simple structure, firm, the operation is very convenient, very suitable for cooking oil and other industrial and agricultural products, color measurement, in order to achieve the daily quality control.
Standard: AOCS CC 13E-92
Working principle
The instrument comes with a set of standard color filters ranging from light to dark, divided into three color series: red, yellow, and blue. The working principle of the instrument is based on the principle of color subtractive mixture matching. The optical system of the Lovibond colorimeter eyepiece refracts light at 90° and divides the observation field into two simultaneously observable parts, one for observing the sample color and the other for observing the reference color (Lovibond color unit standard filter). By appropriately selecting a combination of color filters to achieve the best match with the color of the tested sample, the Lovibond filter value displayed by the instrument is the measurement result of the tested sample.
Parameters:
| Measuring range |
Red 0.1~79.9 Lovibond unit Yellow 0.1~79.9 Lovibond unit Blue 0.1~49.9 Lovibond unit Neutral color 0.1~3.9 Lovibond unit |
| Instrument minimum lattice value | 0.1 Lovibond unit |
| White reflectance | > 80% |
| Magnification of magnifying glass | 1.9X |
| Color plate size |
10 * 20 * 40mm 25.4 * 20 * 40mm 133.4 * 20 * 40mm |
| Power supply | AC220V±22V 50Hz±1Hz |
| Power | 120W |
| Overall dimensions of the color comparison box | 455*334*120mm |
| Overall dimensions of the accessory box | 360*270*100mm |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Packing list
| S/N | Name | Quantity | Unit | Remarks |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Colorimeter accessories | 1 | Piece | |
| 3 | power cord | 1 | Piece | |
| 4 | Fuse tube | 1 | Piece | 10A in the safety seat |
| 5 | instruction manual | 1 | Copy | |
| 6 | Certificate warranty card | 1 | Copy |
![]()
Quality assurance
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The instruments and materials provided are brand new, comply with national quality standards, and come with manufacturer's certification;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The warranty period for the entire equipment is one year (excluding normal wear and tear of consumable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that arise during the warranty period. If the equipment malfunctions due to the user's responsibility, we will repair it and charge a reasonable fee.
----We offer lifelong discounts on spare parts for the equipment, and provide lifelong maintenance and repair services for the entire machine.
----After the warranty period expires, if the user requires maintenance and technical services, we will only charge for the cost.

