-
instruments de essai de pétrole
-
Instruments d'essai d'antigel d'huile de graissage et de graisse
-
Équipement d'essai de gazole
-
Équipement d'essai d'huile de transformateur
-
Instrument d'essai d'alimentation
-
Instruments pharmaceutiques d'essai
-
Équipement d'essai d'huile de table
-
Instruments d'analyse chimique
-
Équipement d'essai d'huile lubrifiante
-
Instrument d'essai de farine
-
Instruments d'essai de nourriture
-
Équipement d'essai de pétrole brut
-
Équipement d'essai d'huile hydraulique
-
Appareil de contrôle de point d'inflammabilité
-
Appareil de contrôle cinématique de viscosité
-
Appareil de contrôle de point de congélation
-
Appareillage de pénétration de cône
Ubbelohde Oil Kinematic Viscometer RT ~ 100℃ High-Precision Thermistor ASTM D445
| Lieu d'origine | Chine |
|---|---|
| Nom de marque | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Certification | SY/T 5651 GB/T 265 ASTM D445 |
| Numéro de modèle | SD265C-1 |
| Quantité de commande min | 1 |
| Détails d'emballage | caisse en bois |
| Délai de livraison | 7 à 15 jours ouvrables |
| Conditions de paiement | T/T |
| Capacité d'approvisionnement | 10000 ensembles/an |
| Plage de contrôle de la température | TA ~ 100 ℃ | Précision du contrôle de la température | ± 0,1 ℃ |
|---|---|---|---|
| Agitation de vitesse de moteur | Pour les véhicules à moteur: | Plage de viscosité | 0,24 ~ 100 000 mm²/s (sélectionner le tube de viscosité approprié) |
| Température ambiante | -10 ℃ ~ +35 ℃ | Alimentation de travail | AC 220V ± 10% 50 Hz |
| Mettre en évidence | high-precision kinematic viscometer,oil viscometer ASTM D445,diesel fuel testing thermistor |
||
SD265C-1 Ubbelohde Oil Kinematic Viscometer
SD265C-1 Ubbelohde viscometer oil movement of manufacturing in line with the law of the People's Republic of China industry standard SY/T 5651 the kinematic viscosity of petroleum products tester technical conditions of specified requirements, applicable to according to the standard of the People's Republic of China GB/T265 the kinematic viscosity of petroleum products determination method and dynamic viscosity calculation method "regulation, the determination of liquid petroleum products (Newton liquid) at a constant temperature under the condition of kinematic viscosity.
Petroleum Products Kinematic Viscosity Tester SD265C-1
Main technical features
● The use of hard glass cylinder, insulation performance is good, the sample observation is clear.
● Desktop and all-in-one machine design is adopted, the instrument has good integrity and is convenient to use. 2 groups of experiments can be done simultaneously.
● The use of electric mixing device, bath temperature uniform
● Display mode using small blue liquid crystal display temperature control stability is good
Technical parameters
| Working power supply | AC 220V±10% 50Hz |
| Heating power | 1800W (temp control heating) |
| Stirring motor power | 6W |
| Stirring motor speed | 1200r/min |
| Temp control range | RT ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ±0.1℃ |
| Viscosity range | 0.24 ~ 100,000 mm²/s (select the appropriate viscosity tube) |
| Temperature Sensor | High-precision thermistor |
| Ambient temp | -10℃ ~ +35℃ |
| Relative humidity | <85% |
| Instrument size | 320*380*530mm |
| Instrument weight | 12kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight og the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Constant Ubbelohde viscometer, with 4 optional units requiring self heating medium and stopwatch
Select the corresponding viscosity tube specification based on the viscosity range
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packing List
| No. | Name | Quantity | Unit | Note |
| 1 | Host | 1 | Unit | |
| 2 | Water bath | 1 | Piece | |
| 3 | Capillary tube holder | 2 | Piece | |
| 4 | Thermometer | 1 | Piece | |
| 5 | Power cord | 1 | Strip | |
| 6 | Fuse tube | 1 | Piece | |
| 7 | Capillary viscometer | 4 | Piece | |
| 8 | User Manual | 1 | Copy | |
| 9 | Ear suction ball | 1 | Piece | |
| 10 | Packing list | 1 | Copy | |
| 11 | Certificate of Conformity | 1 | Copy |
![]()

